Sudecki Informator Turystyczny

Sudety Wschodnie

Sudety Wschodnie znajdują się niemal w całości na terytorium Czech, do Polski należy północno-zachodni fragment. Za granicę Sudetów Środkowych i Wschodnich przyjmuje się Przełęcz Międzyleską (534 m), wschodnie zbocze Kotliny Kłodzkiej i Przełęcz Kłodzką miedzy Górami Bardzkimi a Złotymi. Polska część Sudetów Wschodnich obejmuje ok. 730 km2 i składa się z części Gór Złotych, Masywu Śnieżnika i fragmentu Gór Opawskich.

Biskupia Kopa

Góry Opawskie

Na Biskupią Kopę - najwyższy szczyt gór Opawskich, oprócz kilku szlaków, prowadzi wygodna droga. Na wielbicieli rowerowego down-hillu czeka tu wspaniały blisko sześciokilometrowy zjazd w pięknej scenerii leśnej.
Do Polski należy tylko niewielki liczący około 30 km2 fragment Gór Opawskich, które tworzy kilka krótkich izolowanych grzbiecików lub wzgórz zbudowanych głównie z osadowych skał karbońskich (piaskowców i łupków). Biskupia Kopa położona jest na granicy Polski i Czech, stąd też do Polski należą jedynie jej stoki północne i północnowschodnie.

 

Jaskinia Niedźwiedzia

Masyw Śnieżnika

Jaskinia Niedźwiedzia - największa z sudeckich jaskiń, ze względu na wyjątkowe piękno nazywana "Perłą Ziemi Kłodzkiej", znajduje się w Masywie Śnieżnika, na zboczu góry Stromej (1166 m n.p.m.). Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 793 m n.p.m. Pod względem długości zajmuje obecnie trzynaste miejsce w Polsce - wyprzedza ją jedenaście jaskiń tatrzańskich i jedna w Górach Świętokrzyskich.
Obecnie odkryte partie mają długość ok. 2500 m, trasa turystyczna liczy ok. 500 m.

 

Jaskinia na Pomezi

Góry Złote

Znajduje się w paśmie Rychlebskich Hor (polska nazwa pasma to Góry Złote).
Jaskinia Na Pomezi jest oświetlona i oprowadzają po niej przewodnicy. Zwiedza się niemal w układzie poziomym. Nie ma tam krętych stromych schodów stalowych. Można śmiało zabrać ze sobą babcię i specjalnie się nie zmęczy. Trasa przejścia to oficjalnie 410 m.

 

Kopalnia Uranu w Kletnie

Masyw Śnieżnika
Kopalnia Uranu w Kletnie

Sztolnia ta stanowi najwyżej położony fragment dawnej kopalni. Znajduje się ona w dolinie Kleśnicy, blisko Jaskini Niedźwiedziej, leży na podobnej wysokości 773 m n.p.m. i w tej samej odległości od parkingu powyżej wsi Kletno.

 

Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej

Masyw Śnieżnika
Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej znajduje się na Górze Iglicznej - 847 m n.p.m., nieco poniżej szczytu. Do sanktuarium prowadzą piesze szlaki turystyczne z Międzygórza, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola Zdroju i Stronia Śląskiego.

 

Wodospad Wilczki

Masyw Śnieżnika
Wodospad Wilczki

Wokół tego pięknego miejsca w Sudetach narósł po wojnie przedziwny bałagan w nazwach. "Wodospad Wilczki" jest nazwą rezerwatu krajobrazowego, utworzonego w 1958 r. Oficjalna nazwa ustanowiona po wojnie brzmi Wodogrzmoty Żeromskiego, tuż za nim wąska dolina skalna nazwana została "kanionem amerykańskim". Trzeba podkreślić, że pisarz Stefan Żeromski nigdy w życiu nie był w Międzygórzu i nie widział "swojego" wodospadu. Nazwa "Wodogrzmoty Żeromskiego" poszła w zapomnienie.

 

Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Masyw Śnieżnika

Śnieżnicki Park Krajobrazowy został powołany uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w 1981 r. Całkowita powierzchnia parku wynosi 28 800 ha, a jego strefa ochronna 14 900 ha. Park obejmuje trzy grupy górskie Sudetów Wschodnich: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Góry Złote. Najwyższy szczyt to Śnieżnik o wysokości 1425 m. n.p.m. Obszar Parku i jego otuliny znajduje się na terenie gmin: Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Lądek Zdrój, Międzylesie, Stronie Śląskie, i Złoty Stok.

 

 
Strona: | 1 |
2